Tarihçe

Dönerci Ömer Hakkında

Royal Plate - Restaurant & Catering HTML Template

Tarihçe

1942 DEN BERİ

Ömer Kebap Salonunun kurucusu ve hâlihazırda idaresini üstlenen Ömer OĞUR 02 Şubat 1926’ da Sakarya’ da doğdu. İlköğrenimini Adapazarı Karaosman İlköğretim Okulu’nda, ortaöğrenimini Adapazarı Merkez Orta Okulu’nda bitirdi. Aşçı çıraklığına 16 yaşında “Kanaat Lokantası’nda” başladı. 2 sene aşçı çıraklığından sonra, 2 sene kalfalık, 5 sene usta yardımcılığı yaptı. Daha sonra yine “Kanaat Lokantası’nda” ustabaşı olarak 1957 yılına kadar çalıştı. Ustabaşı olarak çalıştığı süre zarfında döner, ıslama köfte başta olmak üzere bütün ev yemekleri, su böreği, tulumba tatlısı, sütlaç, muhallebi gibi çok çeşitli yemekleri ve tatlıları yapmaktaydı. Bu arada askerliğini İstanbul’ da Sütlüce’ de subayların tabldot aşçıbaşısı olarak yaptı. 1959 senesinde ilk işyeri olan “Ada Kebap Salonu nu” açtı. 1974 yılında da şu an işletmekte olduğu “Ömer Kebap Salonu nu” açtı. 1988 yılında da “Ada Kebap Salonu’nu” akrabasına vererek o işyeri ile ilişkisini kesti.

Şu anda çalıştırdığı Ömer Kebap Salonu’ nda yoğurtlu döner, ıslama köfte, kuru fasulye ve diğer yemek çeşitleri, irmik helvası başta olmak üzere, diğer tatlıları müşterilerinin beğenisine sunmaktadır.

Dönerci Ömer 74 yıldır çalışmasına rağmen, halen kebap salonunda kullandığı etleri kendisi almakta ve imalat sırasında ustaların başında bilfiil durmaktadır .

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği, bilirkişilik, Sakarya Oleyis Sendikası kuruculuğu, Adapazarı Lokantacılar Odası Başkanlığı gibi birçok faaliyetlerde bulunmuştur.

Türkiye’ de çeşitli televizyonlarında yayınlanan yemek programları: Tadı Damağımda ( Vedat Milör), Lezzet Durakları ( Mehmet Yaşin), Geldim Gördüm Yedim ( Kadir Çöpdemir), Adım Adım Lezzetler ( Seval Akbaba) program yapmışlardır. Ayrıca Yerel ve Ulusal basında çeşitli röportajları yayınlanmıştır. 2015 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nca şehrin ‘Örnek Kıdemli Vatandaşı’ olarak belirlenen 89 yaşındaki dönerci Ömer Oğur Ankara’da Rixos Grand Otel’de gerçekleştirilen ve ülke genelinden birçok ismin katıldığı programda, Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği tarafından Sakarya’nın örnek kıdemli vatandaşı seçilmiş ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan’ın katıldığı törende plaketini almıştır.

Evli ve 3 çocuk 7 torun sahibidir.

Royal Plate - Restaurant & Catering HTML Template